Kumbağ Hakkında

Kumbağ Hakkında

Tekirdağ Büyük Şehir'e bağlı Kumbağ Tatil Beldesi yaz aylarında turizm merkezidir.

Tekirdağ kumbağ,Marmara Bölgesinin en gözde,en harika tatil beldelerinden biri olup yerli ve yabancı turistlere tatil imkanı sunmaktadır.Yaz aylarında özellikle İstanbul ve diğer çevre illerden gelen turistlerle kendi nüfusundan 30-35 kat daha fazla bir nüfusa sahip oluyor.

İstanbul,Çanakkale,Kırklareli ve Edirne gibi şehirlere yakınlığı ile bilinen Kumbağ Tatil Beldesi yazın bir çok insanın gözde tatil köylerinden biri olmaktadır.Kumbağ'da Turizm oldukça gelişmiştir.Kasaba Halkı geçimini Turizm,Tarım,Balıkçılık ve küçük baş hayvancılığa dayanmaktadır.

Kumbağ'da su kayağı,rüzgar sörfü scuba diving gibi su sporlarının yanında tracking,biking,yamaç paraşütü gibi doğa sporları yapmanızda mümkündür.

Kumbağ yaz aylarında Marmara bölgesinin Tekirdağ ilinin turizm cennetidir.Kumbağ’da konaklama sorunu pek yaşanmamaktadır.Beldede yeterince Otel Pansiyon ve apart mevcuttur.Ayrıca balık tutabilir,piknik yapabilir,deniz kenarında çayınızı yudumlayarak tatilin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

İklim

Köyün iklimi,Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Kültür

Beldenin kültürü hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.Tek bilinen eskiden sadece küçük bir rum balıkçı köyü olduğudur.

Deniz

Tekirdağ Kumbağ sahilinin denizi genellikle çok temizdir.Kumbağ denizinin temziliğinden dolayı uluslar arası mavi bayrak (Temiz Su-Deniz) ödülü almıştır.Ailelerin tercih ettiği Kumbağ Tatil Beldesi Marmara'nın parlayan incisi olarak adlandırılır.Altın Kumu,Masmavi Denizi ve Yemyeşil Ormanıyla keşfedilmeyi bekleyen doğal tabiat.

Kumbağspor

Başkan: Uğur IŞIK

Başkan yardımcısı:Şerif KALİÇEF

Genelsekreter:Mehmet İLHAN

Genel kaptan:Nazmi KESİM

Muhasip:Hüseyin BAYIR

Dent:Murat SAYGI

Dent:Turgay ERSİN

Dent:Mustafa AYDEMİR

1986 senesinde kurulan ve renkleri yeşil-beyaz olan Kumbağspor bu dönemde büyük başarılar kazanmış ve 3.lige katılmaya hak kazanmıştır ancak maddi problemler sonucu play off maçına gidemeyip bu hakkı geri çevirmişlerdir.O dönemden sonra düşüşe geçen Kumbağspor sayısız kere kapanıp açılmış ve bir etkinlik gösterememiştir.En son 2009-2010 sezonuna katılmış saha problemlerinden dolayı 2010-2011 sezonunda yer alamamış 2011-2012 sezonuna hazırlıklar tamamlanıp güçlü birşekilde katılmayı hedeflemişlerdir.

Kazandığı Ödüller 2009-2010 Futbol sezonu U17 takımları arasında Fair Play ödülüne layık görülmüştür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve Turizm'e dayalıdır.Beldemizde yaz aylarında tatilciler sebebiyle deniz eşyaları satan bazı küçük dükkanlar açıktır.Bunların dışında bazı büyük market zincirleri yaz kış açık durumdadır.

2009 yılında başlayan Asyaport projesi ile kumbağ yeni bir limana kavuşmuştur.Liman 2010 Yazında Bitirilmiştir

Kumbağ Altyapısı

Beldede İlköğretim Okulu vardır.Kanalizasyon şebekesi malesef yoktur. Vidanjörün ne olduğunu ilk burada öğrendim. hiç bir banka şubesi bulunmayan şirin beldemizde sadece bir adet bankamatik vardır (garanti bankamatik). PTT şubesi önceden vardı fakat 2011 itibariyle kapatılmıştır. İçme Suyu Şebekesi vardır fakat temiz aktığı hiç görülmemiştir. millet çayını çorbasını yapabilmek için sokaklardaki çeşmelerden su almaktadır. Elektrik hafta sonları yoğunluktan ve orta şiddetteki bir rüzgardan kesilmektedir. Ayrıca beldedeki yol Asfalt olup (bazı yerlerinde topraktır), beldede sabit telefon vardır. 2002 yılından beri internet hizmeti de verilmektedir.GSM için baz istasyonu bulunmaktadır.Ayrıca Tekirdağ Çocuk Esirgeme Yurdu burada bulunmaktadır.Hafta sonları gelen tatilcilerin karşılaşabileceği en büyük kabus trafik çekicileridir.

www.kumbağ.com internet üzerinden,tatil yapmaya gelmeden önce buranın nasıl biryer olduğunu misafirlere,yerli ve yabancı tüm turistlere bilgilendirme amaçlı olarak Hüseyin Birsin tarafından hazırlanmıştır.

Yorumlar   

 
0 #2 profile 01-11-2018 14:41
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

 
 
0 #1 profile 01-11-2018 06:42
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

 

Yorum ekle

Yorumunuzu yazarken lütfen dikkat!
1-)Türkçemize lütfen dikkat edelim.
2-)Konuyla alakasız yorum yazmayalım.
3-)Tehdit edici,küfürlü,müstehcen,kaba,nefret dolu yorum yapmayalım.