Kumbağ Coğrafyası

Kumbağ'ın Coğrafyası

Tekirdağ Türkiye'nin Kuzeybatısındadır.Tekirdağ Marmara Denizinin kuzeyinde ve tamamen Trakya topraklarında yer alan üç ilden biridir.Tekirdağ Türkiye’de iki denize birden kıyısı olan altı ilden biridir.6.313 km2 yüzölçümüne sahip doğudan İstanbul,kuzeyden Kırklareli,batıdan Edirne,güney batıdan Çanakkale,güneyden Marmara Denizi ile çevrilidir.Kuzeydoğu dan Karadeniz'e 2,5 km’lik kıyısı vardır. Ergene Havzasının güney kesimindeki en büyük kent Tekirdağ'dır.Güney Ergene yöresinden ve kuzeyden gelen yolların Marmara denizine ulaştıkları yerde,geniş bir körfezin kıyısında kurulmuş harika bir şehirdir Tekirdağ

Tekirdağ merkezine 15 km uzaklıktadır. Kumbağ,deniz seviyesinden 13 metre yüksektedir.Coğrafi konumu 40.868156 enlem ve 27.457108 boylamdır.Yükseltileri fazladır.

Özellikle Kumbağ Beldemiz İstanbul'a yakınlığından dolayı İstanbul'dan gelen ziyaretçi sayısı fazladır.Bunun dışında başka ülkelerden gelenler de vardır.Almanya Yunanistan ve Belçika'dan gelenler fazladır.Yaz aylarında beldemizi sörfçüler sever.Yaz aylarında rüzgar sörfçülerin seveceği tarzdandır.Ayrıca Tekirdağ Köftemiz ve Tekirdağ Rakımız meşhurdur.İstanbul ile Tekirdağ [Kumbağ] arasında 160 Km vardır ve yolculuk 1 saat 45 dakika sürer (100 km/h ortalama hız ile).Ayrıca beldemizde yamaç paraşütü yapılmaktadır.

NOT: Burda Tekirdağ'ın coğrafyası ve coğrafi yapısı anlatılmıştır. Kumbağ ve Tekirdağ aynı coğrafya ve iklim-hava sıcaklığına sahiptirler.