Kumbağ Beldesi

Sütlüce Manastırları ve Dut Limanı Turizm’e kazandırılmalıdır.

Kumbağ belediye başkanına makamında bir ziyaret yaparak yaklaşan yaz sezonu ve Kumbağ’ ın geleceği hakkında düşünülen projeleri varsa neler olduğunu öğrenmek istedik. Sayın Valimizin Gazetemizde neşredilen röportajında Tekirdağ için öngördüğü “Gelecek yıllarda Tekirdağ lojistik, kültür ve turizm alanında adını duyuracaktır.” Formülü ile Kumbağ’ın şartlarının örtüşüp örtüşmediği konularını karşılıklı konuşmayı arzuladık. Sayın Başkanın Kumbağ ile çok dolu olduğunu ele aldığı konulardan anlamak bizim için zor olmadı. Anlaşıldı ki o fırsatları başkan Kumbağ halkı için, Tekirdağ için, Türkiye için bir cevhere dönüştürmek istiyor. İnşallah başarır dileğimizle Sayın Uzunlar’ ın neler dediğini birlikte okuyalım:
 
  Yaz sezonu için çalışmaları başlattık!
 
 Kumbağ’ı yaza hazırlamaya çalışıyoruz. Çok önemli gördüğümüz sahil düzenlemesi kapsamına giren Eren sitesi önünde dolgu alanı yapıyoruz. Sel bölgesi ova kısmında 3 sokağın taş döşemesini tamamladık, Tretuvar çalışmalarımız devam ediyor, temizlik ve ağaç budamaları için yeri ve zamanı geldikçe ihmal edilmeden gereğini zaten yapmaktayız.
 
 Turizm beldesi olmak!
 
 Bizi, B. Şehir belediyesi olduğumuz zaman beldelerin kaldırılacağı yönündeki söylentilerden doğrusu çok rahatsız oluyoruz. Her belediye başkanı birbirine merakla soruyor ama kimse gerçek bir bilgiye sahip değil. Bu sebeple sadece biz değil tüm beldelerle aynı endişe içinde bulunuyor. Mesela; Kumbağ belediyesi olarak Turizm beldesi statüsünü kazanmak için geçmişte de müracaatlar yapılmış, biz de yaptık ama en büyük engel yaz sezonunun kısa olması olarak gösteriliyor. Ama çok önemli bir başka gerekçemiz daha var bizim; Kültür Turizmi… Evet, bu tarafa yönelmeli ve harekete geçirmeliyiz.
 
 Ganos’larda yapılacak olan projelere ihtiyacımız var.
 
Gazetenizin 101. Sayısında Sayın Valimizle ile yapılan röportajınızı okudum, Ganos’ larda Teleferik ve Otel çalışmaları olacağını ifade etmiş, bu projeler hayata geçtiği takdirde bölgeye en yakın belde olarak bize çok faydası olacaktır. O proje gerçekleştiğinde Kumbağ ekonomisinde canlanmalar başlayacak. Her ne kadar Nişantepe ve Ayvasıl mevkii Kumbağ’ın mücavir alanı içerisinde olmasa da Ganos’lara yapılan her yatırımdan en fazla nasiplenen belde konumunda olacağız.
 
Kumbağ spor merkezi olmaya çok uygun!
 
  Naip Barajı tamamlandığında muhtemelen Ganos’lara giden yol Kumbağ içerisinden geçecek… Bu da çok açık olarak söyleyeyim, beldemizin menfaatinedir. Yamaç Paraşütü beldemiz için çok büyük kazanım oldu. Kış aylarında Yamaç Paraşütü yapmak için gelen sporcular beldemizde konaklıyorlar. Kumbağ’ın en ölü zamanı olan kış aylarında gelen sporcuların beldemize katkıları oldukça önemli… Tanıtım çalışmaları yapılarak sporcu sayısını arttırmamız gerekmektedir.
 
 Arzumuz Kumbağ’da 3 ya da 4 yıldızlı bir otel olması!
 
  Kumbağ Belediyesi olarak oldukça geniş bir imar alanına sahibiz, buraya gelen yatırımcıya kolaylık sağlayacağımızı belirtmek isterim. Kumbağ stratejik öneme sahip bir belde olarak “çok yıldızlı oteli” hak edecek konumdadır. Deniz ve dağ sporlarına uygunluğu, hemen yanı başımızda yapılan Türkiye’nin en büyük Konteynır Limanının inşası beldemizi avantajlı hale getiren özeliklerin bazılarıdır. Dut Limanı ve Sütlüce Manastırlarının bulunduğu bölge oldukça uygun bir bölge… Tertemiz deniz, orman ve tarihin iç içe olduğu bölgeden şehir merkezine 20 dakikalık karayolcuğuyla ulaşmak mümkün olacaktır.
 
 Dut Limanı ve Sütlüce Manastırları Turizm’e kazandırılmalıdır.
 
Beldemizin mücavir alanı içerisinde 2 adet tarihi manastırımız var, sadece temelleri ayakta kalabilmiş, aslına uygun inşa edilmesi ve Turizm’e kazandırılması beldemiz ve ilimiz için de oldukça önem arz etmektedir. Sayın Valimizin söylediği gibi “Gelecek yıllarda Tekirdağ lojistik, kültür ve turizm alanında adını duyuracaktır” sözünü çok önemsiyorum. Umarım elimizde bulunan kültür varlıklarımız, iyice yok olmadan bir an evvel ekonomiye kazandırmak için girişimler yapılır.
 
Özetlersem şunu diyebilirim:
 
a-Tatil beldesiyiz,
 
b-Kültür Turizmi beldesi olmak için alt yapımız var.
 
c-Yaz ve kış sezonu için spor merkezi olmaya uygunuz.
 
d-Büyük bir konteynır limanı devreye girdikten sonra çok yıldızlı otellerin açılmasına hazırız.
 
Tüm bu avantajlarımıza rağmen beldeler kapatılırsa varlıklarımızın zayi olmaması için B.şehir olunduğunda Kumbağ teşekkül edecek ilçelerden birinin merkezi olmaya çok uygundur.

Yorum ekle

Yorumunuzu yazarken lütfen dikkat!
1-)Türkçemize lütfen dikkat edelim.
2-)Konuyla alakasız yorum yazmayalım.
3-)Tehdit edici,küfürlü,müstehcen,kaba,nefret dolu yorum yapmayalım.